»Dobili sem kar nekaj klicev in kar nekaj mailov s prošnjo, da pridemo in interveniramo. Zato bomo tudi začeli na nelovnih površinah, to je znotraj naselij, ki so del lovišča, vendar lovec tam ne sme ukrepati z orožjem, razen s posebno odločbo.«
»Začetek je bil predviden že prej, a smo se zaradi nastale situacije dogovorili, da ga bomo dejansko začeli izvajati 14 dni po napovedi, da bi se napetosti malo umirile.«
»To ne pomeni, da se ne bo izvajal tudi tam, kjer je to potrebno. A začeli smo na Ljubljanskem barju, ker je eden najprimernejših habitatov, ker s samim lovom nutrije ne moremo dovolj omejiti.«
»Z našega zornega kota bi bila idealna popolna odstranitev, kar bo glede na to, da je nutrija že dalj časa prisotna, izredno težka naloga. Prepričani pa smo, da jo bomo lahko omejili.«
»Ko smo se začeli spopadati s covidom, smo že kar nekaj tednov prej začeli obveščati naše pripadnike, da se bo verjetno treba drugače vesti v tem času.«
»Kapljice se namreč zadržujejo na različnih površinah, s čimer se lahko tudi okužimo.«
»Sistem bo omogočal stoodstotni nadzor površin. Deluje s pomočjo umetne inteligence, kar pomeni, da lahko z določeno verjetnostjo potrdimo, da je posamezna površina v zbirni vlogi prijavljena pravilno ali pa tudi ne.«
»Za nutrijo sterilizacija in kastracija na listi ni omenjena, kar pomeni, da smo izbrali najbolj priporočljivo metodo, torej ulov in usmrtitev. Obstaja sicer še vrsta drugih metod, ki pa logistično niso primerne.«
»Ideja o odstranitvi nutrij z Ljubljanskega barja je stara vsaj pet let, takrat smo se tem namenom pripravljali ekspertizo. Se pravi, da hiške s tem nimajo nobene povezave.«
»To bo večletni proces, izkušnje, ki jih bomo pridobili, pa bodo lahko narekovale tudi kakšne popravke. V tem trenutku menimo, da smo projekt tudi glede na prakso, ki je v tujini, zastavili najbolje, kar je mogoče.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju